Inicio Calendario Buscar Contacto

 
MENÚ
Enviar a súa consulta
Ver todas as consultas
 
VER POR TEMAS
Arco
Armas e municion
Batidas
Danos
emisoras
Leis
Poder cazar
Seguridade
Zonas Libres
 
OUTROS SERVIZOS WEB
Solicitar licencia federativa
A FSA Responde
Compartir Caza
A tua opinión conta
Taboleiro de anuncios
A FGC responde
SERVIZOS WEB

Tenzas de armas polos batedores

Consulta:
Segundo o recollido no artigo 65 na recente aprobada e publicada Lei de caza 13/2013 da Comunidade Autónoma de Galicia:
¿Os que vamos con cans en batidas non podemos levar ningún tipo de arma de fogo?
¿A que se refire o punto 3 do citado artigo que dí:
"Exceptúanse os secretarios/as que poderán portar armas enfundadas."
Gracias un saudo

Resposta da Federación:
En relación coa súa consulta, dicirlle que nas batidas non hai auxiliares, tódolos participantes son cazadores, e por tanto poden portar cans e arma, ademais deben constar na lista de participantes da batida e contar con licenza de caza e seguro de responsabilidade civil, sen embargo nas accións que se realizan con cans atrelados para localiza-lo encame das pezas, non se pode portar arma ao considerarse unha acción preparatoria da caza.

O Art. 65.2.3) estase a referir aos secretarios nos axoutamentos (ojeos), e éstes poderán portar armas enfundadas, mentres que os batedores das monterías poderán portar e utilizar só armas brancas para o remate das pezas.

Data publicación: 7/4/2014
 


Federación Galega de Caza  
Estadio Vero Boquete de San Lázaro, Porta 12 - 15707 Santiago de Compostela (A Coruña)  
Tlf: 981 562 777 / Fax: 981 562 779 / federacion @ federaciongalegadecaza.com  
Aviso legal | Política de privacidade | RSS | Mapa da web         © Federación Galega de Caza